Kuchyňská deska z mramoru

Kuchyňská deska - mramor

Mramor je vedle žuly nejpoužívanější přírodní kámen, ze kterého se vyrábí kuchyňské desky. Je oblíben zejména díky luxusnímu vzhledu a vysoké odolnosti. Není náhoda, že mramor byl pro své vlastnosti hojně využíván již sochaři v antickém Řecku. Dobře se totiž opracovává a díky nízkému lomu světla vápence působí mramorové sochy voskovým dojmem, jsou zkrátka jako živé.

Vlastnosti kuchyňské desky z mramoru

Každá mramorová deska je originál. Kromě typické bíle barvy někdy doplněné šedým žíháním lze nalézt i jeho načervenalou či jemně zelinkavou variantu. Vzácný není ani tmavě šedý až černý mramor, jehož odstín je tvořen pigmentem grafitu.

Mramorová deska

se rozhodně řadí mezi odolnější materiály a snáší i vysoké teploty. Dalším faktorem ovlivňujícím odolnost mramorové desky je její povrch. Věřte, že vyleštěný mramor je jistě odolnější než kdejaká patinová úprava.

Impregnace kuchyňské desky z mramoru

Výhoda snadné opracovatelnosti je vykoupena náchylností na mechanické poškození (například žula je výrazně tvrdší) a také jeho pórovitostí. V důsledku toho klade mramorová deska větší nároky na údržbu než právě výše zmíněná žulová. Není to ale žádná věda. Již od výrobce je většinou mramor ošetřen speciálním nátěrem, který nejen zvýší jeho odolnost vůči otěru, ale zároveň i zamezí agresivním látkám, aby povrch mramorové desky poškodily. Dodavatel vám také jistě poradí jakou impregnací desku čas od času ošetřit a máte po starostech. Za odměnu budete mít doma elegantní nadčasovou desku, která bude klenotem celé kuchyně.

Kuchyňskou desku z mramoru lze opravit

Pokud se na mramorové desce objeví praskliny, škrábance nebo skvrny, je potřeba je co nejdříve opravit, aby se zabránilo dalšímu poškození. Narušeným povrchem se totiž mohou dostávat do mramoru chemikálie nebo i přírodní barviva, a ty pak poškodí desku nejen na povrchu, ale i do větší hloubky. A jak povrchové poškození opravit? Jednoduše. Kuchyňskou pracovní desku z mramoru je potřeba zbrousit, vyleštit a nanést novou vrstvu ochranné impregnace. Tímto způsobem můžeme vyřešit lehké počkrábání nebo povrchové zabarvení například od vína.

Prasklá nebo odštípnutá kuchyňská deska s mramoru

Známe to všichni. Vypadne nám z ruky hrnec s těžkým dnem a zrovna tak nešikovně, že se odštípne roh mramorové desky. Povedlo se vám odštípnutý konec najít? Hurá. Existují totiž sady na tmelení a opravy mramoru, díky kterým odlomený kousek pevně přilepíte zpět. A nejen to. Díky sadám barevného pigmentu dokážete prasklinu vytónovat tak, že ji pouhým okem težko rozeznáte.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz