Mramorová deska

Mramor je vedle žuly nejpoužívanější přírodní kámen, ze kterého se vyrábí kuchyňské desky. Je oblíben zejména díky luxusnímu vzhledu a vysoké odolnosti. Není náhoda, že mramor byl pro své vlastnosti hojně využíván již sochaři v antickém Řecku. Dobře se totiž opracovává a díky nízkému lomu světla vápence působí mramorové sochy voskovým dojmem, jsou zkrátka jako živé.

Vlastnosti mramorové desky

Každá mramorová deska je originál. Kromě typické bíle barvy někdy doplněné šedým žíháním lze nalézt i jeho načervenalou či jemně zelinkavou variantu. Vzácný není ani tmavě šedý až černý mramor, jehož odstín je tvořen pigmentem grafitu. Mramorová deska se rozhodně řadí mezi odolnější materiály a výborně snáší vysoké teploty. Ostatně mramorové a žulové kameny jsou oblíbené pro využití na grilu, kde jsou vystaveny bezprostřednímu žáru. Rozpálený hrnec ani pánev tak není vůbec žádný problém. Dalším faktorem ovlivňujícím odolnost mramorové desky je její povrch. Věřte, že vyleštěný mramor je jistě odolnější než kdejaká patinová úprava.

Ani mramorová deska nevydrží vše

Výhoda snadné opracovatelnosti je vykoupena větší měkkostí materiálu (například žula je výrazně tvrdší) a také jeho pórovitostí. V důsledku toho klade mramorová deska větší nároky na údržbu než právě výše zmíněná žulová. Není to ale žádná věda. Již od výrobce je většinou mramor ošetřen speciálním nátěrem, který nejen zvýší jeho odolnost vůči otěru, ale zároveň i zamezí agresivním látkám, aby povrch mramorové desky poškodily. Dodavatel vám také jistě poradí jakou impregnací desku čas od času ošetřit a máte po starostech. Za odměnu budete mít doma elegantní nadčasovou desku, která bude klenotem celé kuchyně.

Mramorová deska – cena

Kuchyňská deska z mramoru nepatří mezi nejlevnější. Základní cena kamene se může pohybovat kolem 3000 - 6000 Kč bez DPH za běžný metr, ovšem velmi záleží na druhu kamene a dodavateli. Mramorová deska z exotické lokality se zajímavým odstínem a texturou může stát klidně 20 000 Kč i více. Následně se k ceně připočítávají příplatky za opracování a instalaci. Jedná-li se o složitější realizaci, může se cena lehce vyšplhat na 2/3 hodnoty, kterou zaplatíte za samotný kámen. Mramorová deska je však svým způsobem investicí do budoucna. Při správném zacházení totiž vydrží po řadu desetiletí.