Dubové desky

Tvrdost a houževnatost

Dubové dřevo je v nábytkářství velmi oblíbené. A není se čemu divit, má totiž skvělé vlastnosti. Dubové desky jsou tvrdé, pevné, houževnaté a velmi trvanlivé. Navíc výborně zvládají střídání vlhka a sucha. Dubové dřevo má ve vodě snad ještě lepší vlastnosti a při dlouhodobém ponoření „zkamení“. Historicky se proto používalo například na výrobu sudů (pro pivo či víno), lávek a dokonce i na tak namáhaná zařízení, jakými jsou mlýnská kola. S dubovým dřevem je radost pracovat. Dobře se lepí, moří a dá se řezat i napříč vláknům. Je proto oblíbené mezi truhláři, řezbáři i sochaři.

Dubové desky - Live
Dubové desky - Sedan
Dubové desky - Rustical
zdroj: Foto Copyright (c) 123RF Stock Photos

Dubové desky v kuchyni

Pro nábytkářství se dubové dřevo používá nejčastěji v masivu, ale i na krájení dýh. Ovšem pokud jde o kuchyňskou desku, přeci jen se vyplatí použít takzvanou spárovku. Ta je vyrobená ze špalíků masivního dřeva, přičemž jednotlivé hranoly jsou lety pootočeny tak, aby se jejich směr střídal. Tím je zajištěno, že deska bude „pracovat“ co nejméně a udrží si i po delším čase užívání původní tvar a vlastnosti.

Dubové desky - Durmast
Dubové desky - French Oak
Dubové desky - Milk Oak
zdroj: Foto Copyright (c) 123RF Stock Photos

O dřevo pečujte

Dubová deska je třeba (stejně jako jakákoliv jiná dřevěná kuchyňská deska) pravidelně ošetřovat olejem. Díky této péči a používáním kuchyňské linky získá pracovní plocha charakteristickou patinu, která ovšem není nijak na závadu. Naopak. Dubová deska vám bude skvěle sloužit po celou dobu životnosti vaší kuchyně.

Dubové desky - Beliso
Dubové desky - Cartoni
Dubové desky - Dark Oak
zdroj: Foto Copyright (c) 123RF Stock Photos

Dubové desky jsou výrazné

Mezi dřevěnými dekory patří dub k těm výraznějším. Zatímco například bukové desky se vyznačují jemnější texturou, dub působí mnohdy drsně až surově. Typická jsou střídání světlejších a velmi tmavých struktur vytvářející zajímavé kontrasty. Díky tomu působí textura dřeva jakoby z povrchu vystupovala. Nebojte se proto, že by byla kuchyňská deska v dubovém dekoru nevýrazná. Typická kresba dubové desky zajistí, že vaše kuchyně získá dominantní prvek, který bude působit velmi přirozeně a celý prostor příjemně zahřeje.